Rafał Szumiec

Czy wiecie co to jest handbike i mono-ski? To dwie dyscypliny, o których będziecie mieli szansę dowiedzieć się podczas naszej Olimpiady Sportowej w Choszczówce. Odwiedzi nas bowiem Rafał Szumiec, paraolimpijczyk wyczynowo uprawiający – to niezwykłe! – zarówno sporty zimowe, jak i letnie.

Rafał Szumiec jest pasjonatem kolarstwa górskiego. Skończył liceum sportowe i chciał studiować na Akademii Wychowania Fizycznego, jednak podczas jednego z treningów uległ poważnemu wypadkowi. Złamanie kręgosłupa spowodowało, że ma całkowicie niewładne nogi i musi poruszać się o wózku. – Ta sytuacja nie przeszkodziła mi w realizacji marzeń i kontynuowania pasji jaką jest sport. Po wypadku zacząłem przygodę z koszykówką na wózkach i innymi dyscyplinami, aż w końcu trafiłem na narciarstwo zjazdowe i kolarstwo ręczne – mówi nam Rafał Szulc.

Od 2006 do 2014 roku był członkiem Paraolimpijskiej Kadry Polskiej w narciarstwie zjazdowym, w 2010 i 2014 startował na Zimowych Paraigrzyskach Olimpijskich w Vancouver i w Sochi.
Dziś podstawową dyscypliną pana Rafała jest kolarstwo ręczne, czyli handbike. – Kolarstwo wymaga dużo większego wysiłku fizycznego ale za to zorganizowanie treningu jest logistycznie dużo łatwiejsze. W tej dyscyplinie wszystko zależy ode mnie i od możliwości mojego organizmu. Ciężka praca poparta dobrym planem treningowym musi przynieść efekty – opowiada.

W zeszłym roku na Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Ręcznym w Greenville w USA wraz z drużyną zajął piąte miejsce w wyścigu. Zaś na Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Ręcznym zajął pierwsze miejsce w indywidualnej jeździe na czas.

Rafał Szumiec jest też trenerem. W Krakowie prowadzi sekcję kolarstwa ręcznego i narciarstwa zjazdowego w pozycji siedzącej. – Sam doświadczyłem jak wiele frajdy daje uprawianie sportu i jak wiele ten sport uczy człowieka, dlatego staram się zachęcić innych do aktywności – mówi z uśmiechem.

Rafal SzumiecRafal Szumiec 2